"Касини – Хюйгенс” („Cassini–Huygens”) е съвместна инициатива на три космически агенции - NASA, ESA и Италианската космическа агенция, Agenzia Italiana Spaziale (ASI), и общо 17 страни са допринесли за мисията. Стотици учени от САЩ, Европа и целия свят участват в тази наистина международна мисия на изследвания и открития.
Целта на програмата е изследване на Сатурн и неговите спътници.
Пусната през октомври 1997г., американската сонда „Касини“, заедно с европейския спускаем модул „Хюйгенс“, достигна планетата на 30 юни 2004г. и влезе в орбита около Сатурн, за да започне в дълбочина и по-внимателно проучване на планетата, нейните пръстени и спътници. Както се очакваше, системата на Сатурн предоставя невероятно богатство от възможности за изследвания и открития. „Хюйгенс“ се спусна с парашут през изпълнената с мрак атмосфера, до повърхността на Титан, а „Касини“ ще продължи изследването на системата на Сатурн до 2017г., когато се предвижда да се самоунищожи чрез потапяне в атмосферата на гигантската планета.
Илюстрация на сондата "Касини", захранвана от радиоизотопен термо генераторНовото продължаване на срока на работа на "Касини" ще позволи да се изучат сезонните и други дългосрочни изменения на Сатурн и неговите луни. Сондата пристигна в точката си на местоназначение скоро след зимното слънцестоене в северното полукълбо на планетата, а продължаването на мисията ще позволи на учените да проследят процесите в системата до лятното слънцестоене през май 2017 г. и да получат пълна картина на сезонните промени. Пълен сезонен период на Сатурн никога не е бил проучван при това ниво на детайлност.
„Това е мисия, която не престава да ни носи удивителни научни резултати... Откритията и снимките (от „Касини“) направиха революция в нашите представи за Сатурн и неговите луни“, казва Джим Грин, ръководител на планетните проучвания към НАСА
С грандиозните си пръстени и десетки странни луни, системата на Сатурн разкрива вдъхновяваща гледка от гледна точка на камерите на „Касини”.